raf |
|
|
|
Dołączył: 18 Lut 2006 |
Posty: 31 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
|
|
 |
 |
 |
|
[link widoczny dla zalogowanych]
OFICJALNA STRONA KLUBOWA
[link widoczny dla zalogowanych]
INFORMACJE O STADIONIE
[link widoczny dla zalogowanych]
INNE CIEKAWE STRONY
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
HISTORIA KLUBU:
Lata 1947-1980
Wisła Płock S.A. jest spadkobiercą tradycji założonego w 1947 roku klubu sportowego Elektryczność Płock. W następnych latach swej działalności klub występował jako Zrzeszenie Sportowe Ogniwo Płock i Zrzeszenie Sportowe Sparta Płock, powstałe z połączenia Zrzeszeń Sportowych Spójni i Ogniwa. Zmiany statutowe i rozszerzenie opieki ze strony innych sponsorów spodowodowały konieczność ustalenia nazwy dającej satysfakcję wszystkim sponsorom. Postanowiono , iż klub przystąpi do rundy rewanżowej sezonu 1955 jako Klub Sportowy Wisła Płock.
W rocznicę 10-lecia powstania, decyzją Powiatowej Rady Narodowej Klub uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany z numerem 540 pod nazwą Płocki Klub Sportowy Wisła. W tym okresie z płockim klubem współpracowały i wspierały jego działalność największe zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa mieszczące się w Płocku: Zakład Energetyczny, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych, Płocki Zakład Przemysłu Terenowego i Zakłady Mięsne.
W 1963 roku piłkarze Wisły po raz pierwszy awansowali do III ligi, zdobywając tytuł najlepszej jedenastki klasy A. Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach klubu było objęcie w 1963 roku patronatu Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku. Pełna nazwa klubu brzmiała wtedy Zakładowy Klub Sportowy Wisła. W sezonie 1963/64 Wisła spadła z III ligi.
W maju 1968 roku rozpoczęto budowę stadionu piłkarskiego przy ul. Gwardii Ludowej i Łukasiewicza. Zakończenie pierwszego etapu budowy przewidziano na lata 1970-71. Całość inwestycji finansowały MZRiP w Płocku.Oprócz boiska do piłki nożnej, boisk do gier małych, w piewszym etap miał być przekazane bieżnie i urządzenia lekkoatletyczne. Prace zakończono jednak dopiero po 5 latach i w maju 1973 roku, w obecności 7 tys. widzów odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego. Jednak w rok jubileuszu piłkarze sprawili wielki zawód kibicom, opuszczając po raz kolejny szeregi III ligi.
W 1975 roku Wisła przegrała baraże o II ligę, ale w 1980 rku po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi.
Lata 80 - współczesność
Na sukcesy sportowe klub musiał czekać do 1980 roku. Po wielu latach spędzonych na boiskach III-ligowych piłkarze Wisły awansowali do II ligi.
Na początku lat 90-tych nastąpiły kolejne zmiany. Od 1 stycznia 1992 klub przybrał nazwę ZKS Petrochemia Płock. Dwa lata później, w sezonie 1993/94, blisko 19 tysięcy widzów świętowało historyczny awans do I ligi, który przypieczętowało zwycięstwo 3:0 nad Szombierkami Bytom(11.06.1994).
Sezon 1994/95 Petrochemia spędziła w ekstraklasie.Twarda rzeczywistość postawiła przed Petrochemią trudne zadanie.Niestety mimo,iż runda wiosenna była w wykonaniu płocczan wręcz znakomita, Petrochemia musiała opuścić I ligę.Złożyły się na to niekorzystne rezultaty na innych boiskach.Raków Częstochowa pokonał w Olsztynie Stomil, co przy naszym remisie w Mielcu ze Stalą wiązało się jednoznacznie z degradacją.
Sezon 1996/1997 przyniósł powrót do elity, po znakomitej grze zespołu na zapleczu ekstraklasy.Trener bez znanego nazwiska, Leszek Harabasz, potrafił jednak zmotywować zespół który pod jego wodzą gromił każdego rywala.Niestety po raz drugi Petrochemia nie potrafiła się utrzymać w pierwszej lidze.
15 stycznia 1999 roku prezesem klubu został Krzysztof Gawłowski.Nastąpiły wzmocnienia praktycznie w każdej formacji zespołu. W rundzie wiosennej Petrochemia zaczęła marsz do I ligi. Klub z Płocka na 14 występów tylko 2 razy przegrał, odnotowując 12 zwycięstw, w tym 9 z rzędu.
Od sezonu 1999/2000 najpierw Petro, a później Orlen występuje w ekstraklasie, spisując sie przeciętnie.W 2002 roku powrócono do tradycyjnej nazwy - Wisła Płock, w czym duża zasługa obecnego prezesa - Krzysztofa Dmoszyńskiego, który mając duże poparcie ze strony kibiców, zdołał przekonać włodarzy sponsora - PKN Orlen - do powrotu klubu do tradycyjnych barw i nazwy. I narazie właśnie już w tradycyjnych, biało- niebieskich barwach, piłkarze Wisły świętali największy sukces w historii klubu - awans do finału rozgrywek o Puchar Polski.Niestety, mimo korzystnego rezultatu w pierwszym - wyjazdowym spotkaniu, na boisku swej imienniczki z Krakowa, Nafciarze nie dali rady pokonać ówczesnych Mistrzów Polski i musieli zadowolić się srebrnymi medalami Pucharu Polski AD 2002/2003
Początek sezonu 2003/2004 przyniósł płockim kibicom gorzką pigułkę do przełknięcia. Piłkarze nożni, w swoim debiucie na europejskiej arenie, nie sprostali FC Ventspils, dwukrotnie remisując z Łotyszami. Patrząc jednak na całokształt tego sezonu należy go zaliczyć do udanych. Piłkarze zajęli piąte - najwyższe w historii - miejsce w I. lidze, zaś szczypiorniści zdobyli trzecie złoto i dokonali nielada wyczynu, czterokrotnie wygrywając w rozgrywkach ligowych z odwiecznym rywalem z Kielc. Gorycz porażki z kielczanami w tym sezonie przyszło nam przełknąć dopiero w finale Pucharu Polski. W nowy sezon patrzyliśmy więc optymistycznie. Optymistyczne były również cele stawiane przez Zarząd klubu, zawodnikom. I cele te, choć fartownie, udało się spełnić. Wisła miała zając lokatę w pierwszej połówce tabeli. 1-6. Dodatkowo mieliśmy powalczyć o Puchar Polski, by reprezentować Polskę w Europie. Jednak to nie drugoplanowe rozgrywki, lecz czwarta lokata w IDEAekstraklasie dała Nafciarzom prawo występu w kwalifikacjach Pucharu UEFA. Szczypiorniści, w zreformowanej lidze, która powróciła do systemu play-off, toczyli niezapomniane boje w półfinałach z Vive Kielce, przynosząc kibicom wiele radości a także dostarczając im bardzo dużej dawki emocji. Finał z Zagłębiem Lubin okazał się przysłowiową "kropką na i" i Nafciarze pod wodzą Krzysztofa Kisiela sięgneli po czwarte mistrzostwo. Dodatkowo dołożyli do tego jeszcze, wywalczony w Łącku, Puchar Polski. |
|